راهنمای بیماران در مورد درمان های ضد پلاکتی

فرشاد یوسفی Farshad Yosefi 

مترجم: فرهاد یوسفی دانشجوی پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی ایرانشهر

ایمیل:

ویرایش: حسن شریفی پور، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

مدیر وب سایت www.cardiacnursing.ir

ایمیل: info@cardiacnursing.ir

 

پلاکت ها سلول هایی در خون هستند که به لخته شدن خون ما کمک می‌کنند. این یک عملکرد طبیعی بدن است. اگر شما دارای عوامل خطر بیماری قلبی (مانند سیگار کشیدن، کلسترول خون بالا، فشارخون  بالا یا دیابت) هستید پلاکت های شما  می توانند خیلی راحت تر بهم بچسبند و این موضوع می تواند بیشتر از یک لخته خون باشد. اگر لخته ها در قلب ، مغز شما و یا شریان‌های دیگر در بدنتان به وجود بیایند، می توانند یک مشکل جدی را به وجود بیاورد.

چرا شما از دارو های ضد پلاکتی استفاده می کنید؟

داروهای ضد پلاکتی لخته شدن خون را متوقف می کنند. این کمک می کند از سکته قلبی جلوگیری کند. اگر شما دچار سکته یا حمله قلبی باشید یا استنت در شریان های قلب خود داشته باشید، احتمالا از شما خواسته شده که داروهای ضد پلاکت استفاده کنید. این داروها احتمال ایجاد سکته یا حمله قلبی را پایین می آورند.

اغلب داروهایی که برای ضدپلاکت استفاده می شود: آسپرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس یا اوسویکس)

اگر برای شما بیشتر از یک دارو تجویز شده است، آن مهم است که هر دو را مصرف کنید به این دلیل که آن ها از راه های مختلف برای جلوگیری از لخته شدن خون کار می کنند. این داروها اغلب توسط افرادی که دچار سکته و یا حمله قلبی و افرادی که در قلب آنها استنت قرارداده شده استفاده می شود.

سایر داروهای خوراکی ضد پلاکتی:

1.       Pletal (silostazol): در افرادی که در پاهای خود دچار انسداد عروق شده اند استفاده می شود.

2.       Persantine® (dipyridamole):

3.       آسپرین برای جلوگیری ازسکته قلبی به کارمی رود.

4.       داروهای ضد پلاکتی دیگر مانند Ticlid (ticlopidine)در دسترس هستند.

چگونه داروهای ضد پلاکتی رامصرف کنیم؟

مهمترین نکته: همیشه داروها را دقیقا همان طور که به شما گفته شده مصرف کنید

1.      همیشه قبل از توقف و یا تغییر دادن شیوه استفاده از داروهای ضد پلاکتی با دکتر قلب یا پرستار خود صحبت کنید.

2.      اگر شما یک دوز را فراموش کردید میتوانید روز بعد آن را مصرف کنید .می توانید به جای دوز از دست رفته روز بعد دو دوز استفاده کنید.

3.      از پزشک یا پرستارخود در مورد اینکه چه مدت باید دارو را مصرف کنید بپرسید. شما ممکن است آن دو داروی ضد پلاکتی را به مدت یکسال یا بیشتر مصرف کنید و آن ممکن است بر روی آسپرین برای مدت زمان طولانی باقی بماند.

4.      به همه پزشکان و پرستاران خود بگویید که شما داروی ضد پلاکت مصرف می کنید به خصوص اگر آنها از شما بخواهند که یک داروی جدید را مصرف کنید.

5.      قبل از این که بر روی شما کار دندان یا جراحی انجام شود از دندان پزشک یا جراح بخواهید با دکتر قلب شما در مورد اینکه داروی ضد پلاکت را متوقف کنید یا نه صحبت کند

اکنون شما که درحال استفاده ازداروهای آنتی بادی هستید، انتظار چه چیز را می توان داشت؟

شما به آسانی دچارخونریزی وکبودی خواهید شد (خبرخوب این است که پزشکان دراین زمینه مشغول کار هستند)

چه زمانی باید با دکتر تماس بگیرم؟

اگر شما سردرد، سرگیجه، دردقفسه سینه، درد و یا ناراحتی معده، حالت تهوع، اسهال، یبوست، درد عضلانی یا کمردرد شدید داشته باشید.

اگر شما خونریزی در مدفوع (تیره، سیاه، مدفوع رنگی)، خون در ادرار، یا دچار خون دماغ هستید و متوقف کردن آن سخت است.

اگر شما احساس می کنید خیلی خسته، ضعیف، تنگی نفس، یا نگاه رنگ پریده دارید.

اگر شما دچار سردرد ناگهانی شدید،گیجی، تب و لرز، رنگ زرد پوست یا چشم هستید.

نکات مفید

ممکن است در بعضی موارد بدنبال حوادث روزمره دچار خونریزی شوید. منطقه خونریزی را به مدت پنج دقیقه یا تازمانی که خونریزی متوقف می شود فشاردهید.

در هنگام مسافرت همیشه چند دوز اضافی را به همراه خود داشته باشید. در هنگام پرواز هرگز داروهای خود را در چمدان قرار ندهید. فشارخود را در منزل به طور منظم چک کنید و در صورتی که فشار بالای 85/135پرستار یا پزشک خود را مطلع کنید.

داروها می توانندگران باشند. اگر شما توانایی خریدن دارو را ندارید با پزشک یا پرستارخود صحبت کنید. برنامه های حمایتی وجود دارد که میتواند باعث کاهش هزینه ها شود.

رژیم غذایی و ورزش

رژیم غذایی:

خوردن یک رژیم غذایی با تعداد زیادی از سبزیجات، میوه، غلات سبوس دار، منابع کم چرب پروتئین و چربی های اشباع نشده (مانند روغن زیتون). بر چسب مواد غذایی را از نظر میزان چربی، کالری و نمک مورد توجه قراردهید. مقدار نمک خود را در روز به میزان 2300 میلی گرم و کمتر نگه دارید. از دکتر یا پرستار در مورد وزن خود بپرسید.

ورزش

پیاده روی، آهسته دویدن، شنا، دوچرخه سواری، استفاده از تجهیزات ورزش مانند تردمیل هر روز به مدت 30 تا60 دقیقه. بعد از ورزش عضلات خود را به مدت 5 تا10دقیقه بکشید. تعادل و تمرینات قدرتی را به برنامه های روتین خود اضافه کنید. تعادل و قدرت می توانند باعث کاهش خطر افتادن شما شوند. اگر قبلا دچار حمله یا سکته قلبی شدید از دکتر یا پرستار بپرسید که چه مقدار ورزش می توانید انجام دهید. یک برنامه بازتوانی قلب را در صورتی که در نزدیکی منزلتان است به برنامه خود اضافه کنید. ایده هایی که شامل فعالیت زندگیتان می باشد انجام دهید ازجمله:

پیاده روی روزانه به همراه خانواده و دوستان، رفتن به بازار یا فروشگاه موادغذایی همچنین رفتن به پارک هایی که دور تر از پارکهای محل زندگیتان هستند بروید.


فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

مترجم: عنایت الله صفرزایی کارشناس پرستاری

قلب انسان دارای دو حفره فوقانی و دو حفره پایینی است. حفره های بالایی دهلیز چپ و دهلیز راست نامیده می شود .دو حفره پایینی، بطن چپ و بطن راست هستند. هنگامی که دو حفره فوقانی( دهلیزها) دچار انقباضات شدید و نامنظم میشوند، بیمار فیبریلاسیون دهلیزی دارد. طبق فرهنگ لغت پزشکی Medilexicon's فیبریلاسیون دهلیزی وضعیتی است که در آن ریتم سریع و نامنظم منشا گرفته از عضلات دیواره قلب جایگزین انقباضات ریتمیک نرمال قلب میشود. بطن ها در نتیجه این دیس ریتمی از طرف دهلیز ها بمباران میشوند. فبریلاسیون دهلیزی شایع ترین آریتمی و مشکلات مرتبط با سرعت یا ریتم ضربان قلب است.آریتمی ها در اثراختلال در سیستم الکتریکی قلب به وجود می ایند. آریتمی چگونه رخ می دهد؟ دیواره های دهلیز و بطن از تقریبا ماهیچه 100 درصدخالص ساخته شده است. ضربان قوی قلب به وسیله این عضلات ایجاد می شود. عضلات قوی حفره قلب تحت فشار بسته میشوند و خون داخل آنها به بیرون فرستاده می شود. ضربان قلب با گره سینوسی دهلیزی (توده کوچکی از سلول های ماهیچه ای واقع در دهلیز راست) آغاز می شود. این ضربان ساز طبیعی قلب است، آن پیامهای الکتریکی را به گره دهلیزی بطنی که بین دهلیز و بطن واقع شده است میفرستد. گره دهلیزی تعیین میکند که بطن چه اندازه منقبض شود. ضربان نبض ما توسط انقباض بطن چپ ایجاد می شود. هنگامی که گره دهلیزی تکانه های زیادی (بیشتر از حدی که بتواند کنترل کند) دریافت کند، فیبریلاسیون دهلیزی رخ می دهد.که نتیجه انقباضات نامنظم دهلیز است. به همین دلیل است که یک بیمار مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، دارای ضربان نبض نامنظم و بالا است. به عبارت ساده در طی فیبریلاسیون دهلیزی، انقباضات حفره های فوقانی قلب با انقباضات حفره های پایینی قلب هماهنگ نیستند. فیبریلاسیون دهلیزی ضربان قلب سریع و نامنظم است که اکثرا باعث جریان خون ضعیف به بدن میشود.

منبع : http://www.medicalnewstoday.com/info/atrial-fibrillation/


سكته قلبي به چه دليل اتفاق مي افتد؟

وقتي كه جريان خون به يك يا چند رگ قلب كاهش يا قطع ميشود در نتيجه خون واكسيژن به طور كافي به بخشي از قلب نمي رسد وسكته ايجاد مي شود.

علامتهاي سكته قلبي

·        درد قفسه سينه با خصوصیات زیر:

1.      دردي كه بيش از 15دقيقه ادامه ميابد.

2.      درد با استراحت و مصرف دارو بهتر نميشود.

3.      درد ممكن است به بازوها (بازوي راست)، شانه، گردن، پشت يا فك منتشر شود.

·        تعريق، پوست سرد، صورت رنگ پريده

·        افزايش يا كاهش خون

·        برادي كاردي يا تاكي كاردي (كم يا زياد شدن ضربان قلب)

·        تنگي نفس، اضطراب زياد

·        استفراغ، سكسكه

·        غش كردن، ضعف شديد

نكا ت مهمي  كه مددجو پس از ترخيص بايد رعايت كند :

1) از فعاليتهايي كه باعث درد قفسه سينه، خستگي، تنگي نفس مي شود خوداري كند.

2) از كشيدن سيگار خوداري كند.

3) در محيط هايي كه استرس و اضطراب زياد است قرار نگيرد.

4) در معرض سرما قرار نگيرد.

در صورتي كه مددجو دچار فشار خون بالا باشد نكات زير را رعايت كند:

1) از مصرف غذاهايي كه كنسرو شده ،گوشت خشك ،و غذاهايي كه چربي بالايي دارد پرهيز شود.

2) بيمار بايد كشيدن سيگار را متوقف كند.

3) بيمار بايد مصرف كافئين را كاهش دهد.

4) در صورتيكه بيمار چاق است بايد وزن خود را كاهش دهد.

5) غذاهاي سرخ شده كمتر مورد استفاده قرار گيرد.

توصيه مي شود درصورت بروز علائم زير حتما پزشك مراجعه كند:

1) احساس فشار يادرد جلو قفسه سينه اي كه به مدت 15دقيقه بعد از مصرف قرص زير زباني نيترو گليسرين برطرف نشود

2) تنگي نفس.

3) تاكيكاردي يا براديكاردي (ضربان قلب تند يا كند)

4) تورم در مچ پا يا بالاتر


در محیط کار بیشتر مراقب قلب خود باشید

بيماري قلبي و سكته مغزي مسئول 17.1 ميليون مرگ در سال و بار فزاينده در كشورهاي با درآمد پايين و متوسط ( 82 درصد مرگ ها در اين كشورها اتفاق مي افتد) هستند.حداقل 80 درصد از اين مرگ های زودرس از طریق رژیم غذایی سالم ، فعالیت بدنی منظم و اجتناب از دخانیات قابل پیشگیری هستند.

در دهه گذشته، فدراسیون جهانی قلب با مشاركت 200 عضو (از بيش از 100 كشور دنيا) علیه بیماری قلبی و سکته مغزی مبارزه كرده و با تلاش های گسترده به مردم سراسر دنیا برای رسیدن به زندگی بهتر، طولانی تر براي  قلبي سالم کمک كرده است. اين فدراسيون  و اعضاي آن هر ساله در روز جهاني قلب (آخرين يكشنبه سپتامبر) پيشرفت حاصله در زمينه سلامت قلب را جشن مي گيرند .

در آستانه دهمين سالگرد روز جهاني قلب و بدنبال شعار سال گذشته مبني بر سلامت قلب در محيط كار و تاكيد بر نقش كارفرمايان ،امسال نيز با توجه به نقش كاركنان در سلامتي خود، محيط كار به عنوان بستري براي ترويج تغييرات رفتاري بلند مدت مورد تاكيد قرار گرفته است.

-تقریبا نیمی از مرگ های ناشی از بیماری های مزمن شامل بیماری قلبی و سکته مغزی در دوران بهره وری یعنی سنین بین 15 تا 69 سال رخ می دهند.

ايجاد يك  محیط کار سالم باعث افزایش تولید،کاهش میزان غیبت از کار( به ميزان20 درصد)،كاهش هزینه های پزشکی برای کارفرما و کارمند،کاهش حوادث و آسيب هاي حین کار،ارتقاء روحیه  و تعهد به كار،كاهش تغيير شغل و محل كار مي شود.

با توجه به اينكه درايران نيز بيماري هاي قلبي عروقي اولين علت مرگ و مير مي باشند، اداره قلب و عروق وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي از تمام افراد از جمله مسئولين،متخصصين بهداشتي ، كارفرماها و كاركنان درخواست مي كند با انجام فعاليت هاي ساده و اجراي برنامه هاي پيشگيري و كنترل بيماري قلبي و سكته مغزي زندگي بهتر و طولاني تري را براي خود و جامعه فراهم  كنند.

 

اکثر ما بیش از نیمی از ساعات بیداری خود را در محل کار به سر می بریم. محیط کار یک محل مناسب برای ترويج رفتارهای مرتبط با سلامت قلب است. محيط كار به هر شكلي كه باشد، از شما درخواست مي كنيم كه مسئول سلامت قلب خود بوده و شعار روز جهاني قلب امسال را  سر لوحه اقدامات  خود قرار دهيد:

***من درمحيط كارم بايد قلب خود را سالم نگه دارم***

  در سال هاي اخير بسياري از سازمان ها اهميت سلامت كارمندان را به رسميت شناخته و متعهد شدند در برنامه كاري خود ارتقاء سلامت كارمندان را در اولويت قرار دهند.كارفرمايان تنها گروهي نيستند كه بايستي در رفتارها وسياست هايشان تغيير ايجاد نمايند بلكه هر فردي مي تواند در ارتقاء سلامت خود در محيط كار ايفاي نقش نمايد.

شما مي توانيد مسئول سلامت قلب خود بوده ، و دوستان و همكاران خود را ترغيب كنيد تا از حاميان سلامت در محيط كارخود باشيد. در اينجا ده گام ساده به منظور دستيابي به سلامت قلبتان پيشنهاد مي كنيم و از شما مي خواهيم در روز جهاني قلب امسال ،يكي از اين گام ها را برداريد.

 چگونه می توانید سالم تر زندگی کنید ؟

1-     رژیم غذایی سالم داشته باشید:روزانه حداقل 5 وعده میوه و سبزی مصرف كنيد و از چربی های اشباع اجتناب کنید. مراقب مصرف غذاهای فراوري شده که حاوی مقدار زیادی نمک هستند ، باشید.

 

2-     فعاليت بدني بيشتري داشته باشید:حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط در روز به پیشگیری از حمله های قلبی و سکته های مغزی کمک  مي کند.

3-     به دخانیات نه بگوئید: يك سال بعد از ترک سیگار خطر بیماری های عروق کرونر قلب نصف خواهد شد و با گذشت زمان به وضعيت طبیعی مي رسد.

4-     وزن مطلوب داشته باشيد: کاهش وزن خصوصا" همراه با کاهش نمک مصرفي منجر به پایین آمدن فشارخون می شود.فشار خون بالا عامل خطر شماره یک سکته مغزی و از عوامل مهم نیمی از بیماری های قلبی و سکته مغزی است .

5-     از وضعيت سلامتی خود مطلع شويد: از كاركنان بهداشتی بخواهید فشارخون ، کلسترول خون ، قند خون ، نسبت دورکمر به دورباسن و نمايه توده بدنی شما را اندازه گیری كرده و وضعيت شاخص هاي سلامتي شما را اعلام كنند و از پزشك خود بخواهيد در برنامه ريزي براي رسيدن به شرايط مطلوب سلامتي به شما كمك كند.

 از مصرف نوشيدني هاي الكلي و نوشابه هاي گازدار خودداري كنيد: مصرف زیاد اين نوشيدني ها باعث افزایش وزن وبدنبال آن افزایش فشار خون مي شود.

 چند پیشنهاد برای ارتقاء سلامت  محیط کارتان:

7-  برای داشتن محیط كار عاری از دود دخانيات اقدام كنيد:

 بر ممنوعیت مصرف دخانیات تاكيد كنيد و مطمئن شويد محیط کارتان كاملا" عاری از دود دخانيات است .

 در محتواي برنامه هاي فرهنگي و آموزشي كاركنان ، برنامه هاي ترك دخانيات را بگنجانيد و در صورت نياز از برنامه هاي مرتبط با ممنوعيت مصرف و ترك دخانيات استفاده كنيد.

8-   در محل كار خود هم  فعاليت بدني انجام دهيد:

در صورت امکان استفاده از دوچرخه تا محل کار

استفاده از پله ها

انجام حرکات ورزشی و یا پیاده روی در زمان نهار

تشویق بقیه همكاران برای انجام فعالیت بدنی

انجام  حرکات کششی و ورزشی حداقل دو بار در طول روز هرباربه مدت 5 دقیقه

9- غذای سالم بخورید:

از بوفه محل کار خود غذاهای سالم درخواست کنید یا رستورانی در نزدیکی محل کار پیدا کنید که غذاهای سالم ارائه می دهد (مصرف غذاهاي پرفیبر ،کم چرب ، کم نمک و پرهیز از غذاهای سریع آماده)

10-  زندگي بدون تنش را ترويج كنيد:

فشارهاي روحي رواني به عنوان عامل خطر مستقیم بیماری قلبی و سکته مغزی شناخته نشده اند ولی با عوامل خطر بیماری های قلبی عروقي مثل سیگار کشیدن ،مصرف الکل و تغذیه ناسالم در ارتباط می باشد.

-در صورت امکان برای صرف غذا از فضای آزاد استفاده کنید.

 طراحي و برگزاري برنامه هاي نمادين و اقدامات ابتکاری سلامتی متناسب با محیط کارتان :

- پیاده روی تا محل کار و یا دوچرخه سواری تا محل کار را تبلیغ کنید.

- کارفرما را برای حمایت از برنامه های ترویج ورزش کارکنان قانع کنید.

-اگر محل کارتان آسانسور یا پله برقی دارد ، برنامه استفاده از پله و یا پیاده روی را تشویق کنید.

-کارفرما را برای فراهم نمودن تست های سلامت قلب و خدمات ترک دخانيات برای کارکنان ترغیب کنید.

 

فعالیت های پیشنهادی اداره قلب و عروق برای گراميداشت روز جهانی قلب شامل توزيع پمفلت هاي آموزشي ، برگزاری بحث های عمومی ، پیاده روی های گروهی ، مسابقات ورزشی ، برنامه های تفریحی، آموزشی و ورزشی در قالب تورهای سلامتی ( غربالگري و آموزش  عوامل خطر) است و از کارکنان خواسته می شود به کارفرمای خود در طراحي و برگزاري برنامه ها براي  دستیابی به سلامت قلب در محیط کار كمك کنند.


قلب و عوامل خطر بيماريهاي قلبي عروقي و پيشگيري از آنها

مقدمه:  مهمترين دليل فراواني بيماران قلبي در ايران تغذيه نامناسب، كم‌تحركي و چاقي و استعمال دخانيات مي‌باشد. امروز مردم مي‌دانند كه نبايد سيگار بكشند غذاهاي پرچربي، پرنمك و شيرين بخورند و ورزش كردن را فراموش نكنند ولي به رغم اين تنها يك دهم آنها به اين هشدارها توجه مي‌كنند.ما تاكنون نتوانسته‌ايم انسانها را به مبارزه و مخالفت با اين رفتار ترغيب و تشويق كرده و پويايي در آن ايجاد كنيم اين موضوع بسيار مهمي است كه ما به انسانها بايستي بياموزيم كه چگونه با تغيير رفتار در زندگي روزمره مي‌توان با هزينه كم ولي منظم يك زندگي سالم داشت گرچه آموزش و ترغيب اين مسائل به انسانها مفيد است ولي كافي نيست بايستي بر بهبود ارائه خدمات دولتي و اجتماعي تاكيد كرد امروز در شهرها و خيابانها پر از وسايط نقليه شده و حركت آزاد مردم نيز تنگ‌تر شده و هوا هم آلوده‌تر شده است ديگر نمي‌توان از انسانها خواست با صرف هزينه گزاف در مكانهاي ويژه به ورزش بپردازند.  بیشتر بدانید.


آموزش به بیماران دربازه عکس قفسه سینه

راديوگرافي از قفسه سينه چيست؟

CXR رايج ترين آزمون تشخيصي راديوگرافي است. تصوير قفسه صدري تصاويري از قلب، ريتين، راههاي هوايي، عروق خوني و استخوانهاي مهره قفسه سينه به ما مي دهد.

پرتوبرداري با اشعه ايكس يك آزمون پزشكي غير تهاجمي است كه به پزشك در تشخيص و درمان وضعيت هاي درمان كمك مي كند. تصويربرداري با اشعه ايكس است كه شامل تحت تشعشع قرار دادن قسمتي از بدن با دزي كوچك از پرتوهاي يونيزان به منظور توليد تصويري از داخل بدن است. پرتوهاي ايكس قديمي ترين و رايج ترين ابزار براي تصويربرداري پزشكي است.

موارد معمول استفاده از اين روش چيست؟

CXR به منظور ارزيابي ريتين، قلب و ديواره قفسه سينه به كار مي رود.

يك CXR عموما" اولين آزمون تصويربرداري مورد استفاده براي كمك به تشخيص علائم زير است:

1.      كاهش تنفس

2.      سرفه بد و مزمن

3.      درد قفسه سينه يا جراحت

4.      تب

پزشكان اين آزمايش را براي كمك به تشخيص يا كنترل درمان در وضعيت هاي زير استفاده مي كنند:

1.      پنوموني

2.      نارسايي قلبي و ديگر مشكلات قلب

3.      آمفيزم

4.      سرطان ريه

5.      ديگر وضعيت هاي پزشكي

چگونه براي اين آزمون آماده شوم؟

اين آزمون نياز به آمادگي خاصي نمي خواهد.

ممكن است از شما بخواهند تا تعدادي يا همه لباسهاي خود را درآوريد و يك گان را در طول آزمون بپوشيد. ممكن است از شما خواسته شود تا جواهرات، عينك و يا هر چيز فلزي يا لباسي كه در تصاوير مداخله داشته باشد را در بياوريد.

خانمها بايد هميشه پزشك يا تكنولوژيست را در صورت بارداري مطلع سازند. بسياري از تصاوير در طي دوران بارداري انجام نمي شود. زيرا جنين نبايد تحت تشعشع قرار گيرد. در صورت نياز، اقدامات احتياطي بايد براي كاهش پرتوگيري انجام شود.

تجهيزات شبيه به چه هستند؟

تجهيزات عموما" شامل يك دستگاه است كه به ديوار نصب شده است،و همچنين وسيله اي شبيه به جعبه كه فيلم يا يك صفحه خاص در آن تصاوير را ثبت مي كند.

تجهيزات ممكن است با يك تيوب معلق در بالاي تختي كه بيمار روي آن دراز مي كشد ترتيب داده شود.

يك كشو در زير تخت، فيلم X-Ray و يا صفحه ثبت ديجيتال را در خود جاي مي دهد.

دستگاه اشعه ايكس پرتابل، يك دستگاه فشرده است كه در بيمارستان يا اتاق اورژانس برده مي شود. تيوب اشعه ايكس يك بازوي قابل انعطاف است كه درحاليكه نگه دارنده فيلم X-Ray يا صفحه ثبت ديجيتالي در زير بيمار قرار دارد بر روي بيمار باز مي شود.

اين كار چگونه انجام مي شود؟

اشعه ايكس فرمي از تشعشع است شبيه به نور يا امواج راديويي. اشعه هاي ايكس از ميان بيشتر اشيا و همچنين بدن عبور مي كند. هنگامي كه اين اشعه به دقت بر روي قسمتي از بدن كه تحت آزمايش است هدف گيري مي شود، و ماشين اشعه ايكس رگباري كوچك از تشعشع را از داخل بدن عبور داده و تصوير را برروي فيلم فوتوگرافيك و يا صفحه ثبت ديجيتال تصوير ثبت مي كند.

قسمتهاي مختلف بدن درجات مختلف اشعه ايكس را جذب مي كند. استخوانهاي متراكم اشعه بيشتري را نسبت به بافت نرم مثل ماهيچه، چربي و ارگانها جذب مي كند و اجازه به عبور اشعه بيشتري را از بدن مي دهد. در نتيجه، استخوانها در X-Ray سفيد، بافت نرم در سايه اي از خاكستري و هوا سياه ظاهر مي شود.

برروي CXR، دنده ها، مهره ها بيشترين تشعشع را جذب كرده و در تصوير سفيد يا خاكستري روشن ظاهر مي شوند. بافت ريه پرتو كمتري را جذب كرده و برروي تصوير سياه ظاهر مي شود.

تا همين اواخر هم، تصاوير X-ray به صورت يك فيلم (مشابه يك نگاتيو فيلم) نگه داري مي شد. امروزه، بيشتر تصاوير فايلهاي ديجيتالي هستند كه به صورت الكترونيكي ذخيره مي شوند. اين تصاوير ذخيره شده به آساني در دسترس بوده و در بعضي مواقع با تصاوير X-Ray كنوني براي تشخيص يا كنترل بيماري مورد مقايسه قرار مي گيرند.

اين آزمون چگونه اجرا مي شود؟

معمولا، دو نما از ريه گرفته مي شود يكي از پشت و ديگري در حاليكه بيمار در مقابل صفحه ثبت تصوير قرار دارد تكنولوژيست، فردي كه اختصاصا" براي اجراي تصاوير راديوگرافي آموزش ديده است،  بيمار را با دستها برروي لگن وضعيت داده و ريه به صفحه تصوير فشرده مي شود. براي نماي دوم، در حالكيه بازوهاي بيمار بالا هستند، پهلوي بيمار در برابر صفحه نمايش است.

شما بايد به منظور جلوگيري از محوشدن تصوير نفس خود را براي چند ثانيه نگه داريد.

مزايا در برابر خطرات اين آزمون چيست؟

مزايا:

هيچ پرتوي در بدن بيمار بعد از آزمون باقي نمي ماند.

پرتوهاي ايكس عموما" هيچ اثر جانبي در حد تشخيصي ندارد.

تجهيزات X-ray نسبتا" ارزان بوده و به طور گسترده در اتاقهاي اورژانس در دسترس هستند.

به علت تصويربرداري سريع و آسان ايكس اين آزمون به ويژه براي تشخيصهاي اورژانسي و درمان مورد استفاده است.

خطرات:

هميشه شانس كمي براي ايجاد سرطان از تشعشعات گسترده در برابر پرتودهي وجود دارد. هر چند كه مزاياي يك تشخيص دقيق بيشتر از خطرات آن است.

CXR يكي از آزمونهاي پزشكي با پائين ترين سطح پرتودهي است كه امروزه اجرا مي شود. دز تشعشعي موثر اين آزمون در حدود 0/1mSv است كه برابر ميانگين دز دريافتي يك فرد معمولي از تشعشعات پس زمينه اي در طي 10 روز است.


برای اینکه بیشتر به بیماریهای قلبی آشنا شوید می توانید به این قسمت مراجعه کنید.