تازه ترین رخداد های قلب و عروق و نوآوری

ترک سیگار و نارسایی قلبی

مشاوره ترك سيگار يا مشاوره يكي از اقدامات براي اندازه گيري كيفيت نارسايي قلبي است. منطقي پشت ترك سيگاراست كه نيكوتين باعث انقباض عروق وفعاليت التهابي سلولها ميشود. ترك سيگار همچنين كاهش نتايج مضر و كاهش مرگ و مير را درنارسايي قلبي نشان داده است . با اين حال در نهايت تعجب تعدادي از بيماران با نارسايي قلبي به سيگار كشيدن ادامه ميدهند. به نظر ميرسد ميزان ترك دخانيات به عنوان يكي از مداخلات درماني افزايش پيدا كرده باشد. بنابراین به جای ارائه بسته های جایگزینی نیکوتین داروهای ضدافسردگی توصیه میشود . درمان جايگزين نيكوتين ديگر دربيماران نارسايي قلبي منع مصرف ندارد بلكه تلاش واحتمال موفقيت براي ترك سيگار رابه ميزان 50تا 75%افزايش داده است.

30 درصد از سکته های قلبی بی صدا هستند

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری، بسیاری از افراد بر این باورند که در هنگام سکته قلبی خود به خود دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، ریزش عرق و تپش قلبی می شوند ولی باید گفت که در حدود 30 درصد از کل افرادی که سکته قلبی می کنند، هیچ کدام از این علائم دیده نمی شود. این حالت معمولاً در افراد مسن، در بیماران مبتلا به مرض قند و کسانی که قبلاً جراحی باز قلب انجام داده اند و بعضی از افراد معمولی دیده می شود. به این حالت، سکته قلبی بی صدا (silent ischemia) گفته می شود.

انجام حداقل 38 دقیقه احیاء قلبی ریوی توصیه می شود

در مواردی که ایست قلبی تنفسی خارج از بیمارستان رخ می دهد، انجام احیاء قلبی ریوی برای 38 دقیقه یا بیشتر، موجب افزایش شانس زنده ماندن بیمار با وضعیت عصبی مطلوب می شود.

خشم، خصومت و بیماریهای قلبی

آیا احساسات به طور مستقیم با بیماری قلبی و یا بر نتایج درمان تاثیر می گذارد؟

متخصصین تاثیر خصومت و خشم و همچنین سطح هموسیستئین در بروز حوادث قلبی راجعه پس از مداخله کرونری از راه پوست (PCI) را بررسی کردند.

در این رابطه نکته زیر قابل توجه است:

سطوح بالای خشم و خصومت منجر به افزایش بیماری عروق کرونر (CAD) و حوادث قلبی راجعه پس از PCI می شود. از آنجا که سطوح بالای هموسیستئین موجب آسیب سلول های اندوتلیال عروقی می شود، آن نیز یک عامل خطر برای توسعه CAD می باشد. خشم و بیماری قلبی

یک مطالعه در یک جمعیت کره ای با CAD نشان داد که اکثریت آنها وزن و سطح کلسترول خون نرمال داشتند، اما کمتر از نیمی از آنها ورزش می کردند، یک چهارم سیگار می کشیدند، و به طور کلی آنها سطوح بالای خشم را ابراز می کردند. پس از کنترل عوامل خطر CAD، تنها خشم و سطح هموسیستئین با حوادث قلبی پس از PCI رابطه داشتند. بیماران مبتلا به CAD که دارای سطح بالایی از خشم و هموسیستئین هستند، در معرض خطر افزایش یافته برای حوادث قلبی راجعه پس از PCI هستند.

پرستاران باید بیمارانی که دچار خشم شدید و مکرر هستند را شناسایی کرده و آنها را جهت انجام مداخلات کاهش دهنده خشم برای بهبود نتایج PCI یاری رسانند.

کاهش مرگ میر بیماران دیابتی

در دهه اخیر جهان شاهد افت قابل توجهی در مرگ و میر برای افراد مبتلا به دیابت، به ویژه در ارتباط با بیماری های قلبی و سکته مغزی بود. بر اساس یک مطالعه جدید از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) و موسسه ملی بهداشت آمریکارکه در مجله مراقبت دیابت منتشر شد، محققان گزارش می‌دهند که اگر چه احتمال مرگ بزرگسالان آمریکایی مبتلا به دیابمرگ و میر بیماران دیابتیت نسبت به افراد جوان بدون دیابت، بیشتر است ولی این شکاف در حال کوچکتر شدن است. 

با این حال، آنها نیز نتیجه گیری کردند که شیوع دیابت به احتمال زیاد در آینده افزایش پیدا کند. محققان در تحقیقات خود نشان دادند که درمان بیماری های قلبی عروقی، مدیریت بهتر دیابت، و شیوه زندگی سالم به کاهش مرگ و میر در میان افراد مبتلا به دیابت کمک می‌کند. آنها گزارش کردند که کنترل بهتر فشار خون و کلسترول نیز بخش مهمی در بهبود سلامت و بهداشت بازی می‌کند و این در حالی است که چاقی هنوز هم در میان افراد مبتلا به دیابت رو به افزایش است.

نسبت دور کمر به قد بهتر از شاخص توده بدن

با توجه به تحقیقات جدید ارائه شده در 19 کنگره پیشگیری و درمان چاقی در لیون فرانسه ، مشخص شد که نسبت دور کمر به قد بهتر از BMI می تواند بیماری های قلبی و خطر ابتلا به دیابت را پیش بینی کند. بر این اساس نگه داشتن دور کمر خود به کمتر از نصف ارتفاع خود می تواند موجب افزایش امید بهbmi زندگی برای هر فرد شود. بطور مثال مردی با قد (183 سانتی متر) ، باید کمر خود را به کمتر از 36 اینچ (91 سانتیمتر) نگه دارد، و یک زن با قد (163 سانتی متر) باید دور کمر خود را زیر 32 اینچ (81 سانتی متر) نگهدارد. نویسنده این مقاله گفت که این اندازه گیری باید به عنوان ابزار غربالگری در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است که ایده استفاده از نسبت دور کمر به قد برای پیش بینی خطر ابتلا به سندرم کاردیو متابولیک موضوع جدیدی نیست. محققان اطلاعات سلامتی 300 هزار نفر را تجزیه و تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که این نسبت در مقایسه با شاخص توده بدن بهتر می تواند خطر فشار خون بالا، دیابت، حملات قلبی و سکته مغزی را پیش بینی کند.

قابليت انجام بيش از 85 درصد عملهاي جراحي قلب جهان در مشهد

85 تا 90درصد عملهاي جراحي قلب دنيا در مراكز درماني تخصصي زير پوشش دانشگاه علوم پزشكي مشهد مقدس قابل انجام است .

به گزارش وب دا، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مشهد و متخصص جراح قلب گفت :‌تمامي عملهاي جراحي قلب از جمله روشهاي تهاجمي (جراحي باز) و غير تهاجمي در مراكز تخصصي زير پوشش دانشگاه از جمله بيمارستان امام رضا (ع) قابل انجام است و تنها عملهاي جراحي نادر كه با استفاده از رباط انجام مي شود دراين مراكز صورت نمي گيرد.

فشار خون سیستولیک پائین تر از 140 میلی متر جیوه برای تمامی سالمندانی که بیماری فشار خون آنها همراه با عوارض شدید نباشد به عنوان نقطه هدف می باشد

در هفدهمين كنگره سالانه انجمن قلب ايران مطرح شد؛ تعویض دریچه آئورت بدون عمل جراحی

یکی از دستاوردهای جدید علوم پزشکی در حوزه قلب و عروق که در هفدهمین کنگره سالانه انجمن قلب ایران مطرح شد تعویض دریچه قلب از طریق آنژیوگرافی است .به گزارش وب دا این تکنیک در یک ماه گذشته در دو مرکز درمانی ایران به کار گرفته شده است و در این روش دریچه آئورت قلب بدون عمل جراحی باز، تعویض و دریچه از طریق شریان پوستی به وسیله سیستمی وارد قلب می شود ؛پس از باز شدن دریچه تنگ با بالن از طریق پوست جا داده می شود. بر اساس اين گزارش بهره گیری از این روش برای افراد مسن و بیمارانی که مشکلات مختلف دیابت، بیماری های ریوی و یا نارسایی های شدید دارند به کار نمی رود. هم اکنون ایران در میان کشورهای منطقه پیشتاز استفاده از این روش است.

بر اساس نظر کارشناسان و متخصصان قلب و عروق، بهبود پیامد های ناشی از درمان در آینده به شدت به کیفیت اقداماتی درمانی بستگی دارد که در محیط خارج از بیمارستان برای این بیماران انجام می شود.

مشاور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي: بيماري‌هاي قلبي؛ اولين قاتل ايرانيان

بر اساس آخرين بررسي وزارت بهداشت، 43/9درصد مردم اضافه وزن و 16/1 درصد فشارخون بالا دارند و 38/9 درصد مردم نيز فعاليت بدني مناسبي ندارند. اين آمار بيانگر افزايش بيماري‌هاي غيرواگير به ويژه بيماري‌هاي قلبي و عروقي در آينده است و اين در حالي است كه 80درصد اين بيماري‌هاي قابل‌پيشگيري هستند. آخرين بررسي‌هايي كه در وزارت بهداشت در سال 88 انجام شد و 30 استان را مورد مطالعه قرار داد، نشان مي‌دهد كه اين آمار ميزان بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي و عوامل خطر را در كل افراد بين 15 تا 64 سال سنجيده است و نمي‌توان آمار مشخصي براي بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي در شاغلان بيان كرد.

بر اساس اين پيمايش كه مهم‌ترين عوامل خطر را در بروز بيماري‌هاي قلبي و عروقي بررسي كرده است، 1/16درصد مردم فشارخون بالا و 9/43درصد اضافه وزن دارند، 9/38درصد نيز فعاليت بدني كافي ندارند و همچنين 8/10درصد از افراد دخانيات مصرف مي‌كنند. اين آمار نشان مي‌دهد سبك زندگي مردم، آنها را به سمت چاقي و بي‌تحركي سوق مي‌دهد و اين عامل بسيار مهمي براي بروز بيماري‌ها است. تغذيه نامناسب با مواد پرچرب و فرآوري‌شده نيز عامل تعيين‌كننده‌اي است. اين بررسي نشان مي‌دهد اولين علت مرگ‌ومير در كشور به دليل بيماري‌هاي قلبي و عروقي است و روزانه 378 مورد مرگ در ايران بر اثر بيماري‌هاي قلبي رخ مي‌دهد.

در مجموع مي‌توان گفت 3/39درصد مرگ‌ها در كشور بر اثر بيماري‌هاي قلبي و عروقي است و اين بيماري‌ها سومين بار بيماري‌ها در كشور تلقي مي‌شود. همچنين بيش از 17 ميليون مرگ در هر سال در جهان به دليل بيماري‌هاي قلبي و سكته‌هاي مغزي اتفاق مي‌افتد و 82درصد اين مرگ‌ها در كشورهايي است كه درآمد پايين و متوسط دارند.

نكته حايز اهميت اين است كه 80درصد مرگ‌هاي زودرس، ناشي از بيماري‌‌هاي قلبي قابل‌پيشگيري است. در این راستا هيات وزيران در 13 تير ماه 1389 مصوب كرده است كه دستگاه‌ها موظف هستند آموزش عوامل خطر را به كاركنان دولت پيش‌بيني كنند و ميزان نمك و شكر موادغذايي استفاده‌شده نيز بايد در حد استاندارد باشد. سازمان تربيت بدني بايد امكانات لازم براي ورزش همگاني را فراهم كند و بعد از 6 ماه گزارش به شوراي عالي سلامت ابلاغ شود. علاوه بر اين، ارتقاي دانش عمومي نیز در دستور کار قرار گیرد.

بیماران مبتلا به فشار خون بالا که در خانه همزمان با کنترل فشار خون، دوزاژ داروهای خود را هماهنگ می کنند نسبت به بیماران با رژیم های درمانی قرار دادی از نوسانات فشار کمتری بر خوردار هستند.

دفتر آموزش و ارتقاء سلامت

ورزشكاران از فشارخون در امان هستند

با انجام ورزش‌هاي معمولي همراه با رژيم غذايي و استراحت مناسب در يك سال مي‌توان يك فشارخون ماكزيمم را از 17 به 14 رساند. به گزارش وب‌دا به نقل از دفتر آموزش و ارتقاء سلامت، ورزش، حتي در سنين 60 تا 80 سالگي افراد نيز مي‌تواند در متعادل نگه داشتن فشار خون نقش داشته باشد. زيرا در اثر ورزش، عروقي كه در سطح بدن جريان دارد، انبساط مي‌يابد و فشارخون كم مي‌شود. بنابراين گزارش ورزش‌هاي سبك نه تنها انواع دردهاي قلبي را تسكين مي‌دهد بلكه سبب حل شدن لخته‌هاي داخل خون شرياني قلب مي‌شود و از بروز سكته‌هاي بعدي ممانعت مي‌كند.

اين گزارش مي‌افزايد:ورزش‌هاي سبك مانع از رسوب پلاكت‌هاي چربي در داخل عروق كرونر قلب يا عروق ساير نقاط بدن شده و در پيشگيري از بروز بيماري‌هاي قلبي در افرادي كه يك بار به انفاركتوس مبتلا شده‌اند، مي‌شود.

از سوي مركز مديريت بيماريها اعلام شد؛

ده گام ساده براي داشتن قلب سالم

مركز مديريت بيماريها با توجه به نزديك شدن دهمين سال برگزاري روز جهاني قلب (چهارم مهرماه) ده گام ساده براي داشتن قلب سالم را تشريح كرد. به گزارش وب‌دا، به نقل از مركز مديريت بيماريها، بيماريهاي قلبي- عروقي، اولين علت مرگ و مير در كشور محسوب مي‌شود و طبق اعلام وزير بهداشت، روزانه 300 نفر بر اثر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي جان خود را از دست مي‌دهند.

براساس اعلام مركز مديريت بيماريها، حداقل 80 درصد از اين مرگ‌هاي زودرس قابل پيشگيري هستند. براساس اين گزارش، داشتن رژيم غذايي سالم، انجام روزانه 30 دقيقه فعاليت بدني، نه گفتن به دخانيات، داشتن وزن مطلوب، آگاهي از وضعيت سلامتي و خودداري از مصرف نوشيدني‌هاي الكلي و نوشابه‌هاي گازدار،

مهم‌ترين عوامل پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قلبي – عروقي محسوب مي‌شوند. مركز مديريت بيماريها همچنين با توجه به شعار روز جهاني قلب امسال كه «من در محيط كارم بايد قلب خود را سالم نگه دارم» نامگذاري شده است، اقدام براي داشتن محيط كاري عاري از دود دخانيات، انجام فعاليت بدني در محل كار، خوردن غذاي سالم در محيط كاري و زندگي بدون تنش را به عنوان ديگر گام‌هاي اساسي در داشتن قلب سالم اعلام كرده است.

وزیر بهداشت اعلام کرد

روزانه 300 مرگ قلبی در کشور رخ می‌دهد

وزیر بهداشت از مرگ روزانه بیش از 300 نفر در کشور بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی خبر داد و گفت: تحرک و انجام فعالیت‌های ورزشی در کنار تغذیه سالم، حرف اول را در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی می‌زند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مرضیه وحید دستجردی در پایان بازدید و افتتاح بخش‌های جدید بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی گفت: متاسفانه 3/39 درصد مرگ‌های ناشی از بیماری‌ها در کشور مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است که 5/19 درصد این مرگ و میرها به علت سکته قلبی رخ می‌دهد. وزیر بهداشت بر تغییر شیوه زندگی و فعالیت بدنی افراد جامعه تاکید کرد و افزود: تحرک و انجام فعالیت‌های ورزشی در کنار تغذیه سالم، حرف اول را در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی می‌زند.

بیماری های قلبي در ايران روزي 378 قرباني مي‌گيرد

دكتر ابوالقاسم رضواني کارشناس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت، بيماري‌هاي قلبي را شايع‌ترين علت مرگ و مير در كشور عنوان كرد و گفت: بيماري‌هاي قلبي عامل 3/39 درصد مرگ‌هاي كشور است.

تقريبا روزانه 378 مورد مرگ بر اثر بيماري‌هاي قلبي در كشور رخ مي‌دهد. به اين ترتيب قلب مهم‌ترين عضو بدن است كه سلامتي تمام بدن را تحت‌شعاع قرار مي‌دهد. به گزارش ايسنا، رضواني، سالانه حدود 1/17 ميليون مرگ در دنيا را ناشي از بيماري‌هاي قلبي و سكته مغزي عنوان كرد و گفت: متاسفانه حدود 82 درصد از اين مرگ‌ها سهم كشورهاي با درآمد پايين و متوسط است. وي فشار خون، چاقي، تغذيه نامناسب و مصرف دخانيات را از جمله عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي عنوان كرد و گفت: بر اساس تحقيق انجام شده ميان گروه سني 15 تا 64 ساله كشور 1/16 درصد اين افراد فشار خون بالا و 9/43 درصد نيز اضافه وزن داشته و چاق بوده‌اند.

بیمارانی که به طور همزمان به بیماریهای ایسکمیک قلبی و اختلالات اضطرابی دچار هستند، در خطر بالاتری برای مبتلا شدن به رخدادهای ناگهانی قلبی مانند سکته قلبی و مرگ ناگهانی قلبی هستند.

ادامه اخبار